Bez kategorii

Problem z naczynkami? Rozwiązany!

Zaczerwienienia, rumień, a czasem widoczne pajączki są typowym problemem Polek. Jasna karnacja, zmienny klimat i uwarunkowania genetyczne predysponują do ich powstawania. Problem można jednak skutecznie ograniczyć m.in. dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji.

Naczynka mogą pojawić niezależnie od typu cery i wieku, przy czym najczęściej towarzyszą skórze wrażliwej, alergicznej i suchej. Ich powstanie warunkują w głównej mierze geny, ale na nasilenie problemu wpływ mają m.in. niekorzystne warunki klimatyczne jak mroźne zimy i upalne lata. Choć kremy nie są w stanie całkowicie wyeliminować tej dolegliwości, to stanowią niezwykle waży element profilaktyki. – „Prawidłowa, ukierunkowana pielęgnacja, połączona z zabiegami medycznymi może pomóc na długo uspokoić skórę i zapobiec nasilaniu się problemu” – mówi dermatolog dr Ewa Skulska.

Najważniejsza ochrona
Zabezpieczenie skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego jest kluczowe dla „zdrowia” naczyń włosowatych. Generuje ono bowiem powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają ścianki naczyń osłabiając je, degradują barierę naskórkową i błony komórkowe. Dodatkowo wyzwalają także stany zapalne, degradują włókna kolagenu i elastyny przyspieszając powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry. Dlatego jeśli Twoja cera nadmiernie się rumieni szukaj kremów pielęgnacyjnych wzbogaconych o filtry i działających przeciwrodnikowo. Na co dzień wystarczą te z faktorem o wartości SPF 15. My polecamy oczywiście Krem do ochrony i kojenia skóry SPF 15 Dzień, Capillaries, do cery naczyniowej, który oprócz zaawansowanej ochrony UVA i UVB (produkt spełnia wymogi Unii Europejskiej stawiane kosmetykom promieniochronnym) zawiera składniki silenie przeciwrodnikowe jak oksydoreduktay i wit. E oraz zaawansowany aktywny peptyd zmniejszający skłonność skóry do rumienia wywoływanego na drodze nerwowego pobudzenia.

Skuteczność przeciwrodnikowa potwierdzona badaniami
Łatwo jest napisać, że krem działa przeciwrodnikowo, bo zawiera substancje o znanej aktywności w tym kierunku. Rzadko kiedy jednak firmy podejmują się zbadania rzeczywistej efektywności produktu na tym polu. Dermika Pharmatherapy to produkty niezwykle dokładnie przebadane, dlatego nie dziwi fakt, że w kremie na dzień linii Capillaries znalazło się oznaczenie RPF. To nic innego jak Radical Protection Faktor, czyli instrumentalnie zmierzony faktor ochrony przed wolnymi rodnikami. Wartość 5,5 x 10 20 oznacza, ze jeden gram tego kremu neutralizuje 5 500 000 000 000 000 000 000 wolnych rodników. Jak nazwać tak gigantyczna liczbę po polsku? Jedno jest pewne: skuteczność kremu w wolce z uszkadzającymi rodnikami jest przeogromna!

Przestań się czerwienić
W kremach do cer naczyniowych oprócz składników o silnym, sprawdzonym działaniu wzmacniającym jak rutyna, escyna, czy wyciąg z kasztanowca, warto szukać innowacyjności. Stosowane dzisiaj zaawansowane składniki jak antycapillaritic complex, działają dokładnie w sercu problemu, bo hamują rozrost sieci naczyń krwionośnych. To innowacyjny kompleks pochodzenia roślinnego o udowodnionym naukowo działaniu hamującym aktywność czynnika wzrostu śródbłonka naczyń krwionośnych. Kiedy staje się on nieaktywny, proces rozrostu i tworzenia nowych naczyń zostaje spowolniony. Efekt? Uspokojenie skóry i „przyhamowanie” nasilania się problemu.

Ważne zasady
1. Do oczyszczania i pielęgnacji stosuj bardzo delikatne, nie podrażniające produkty. Skóra naczyniowa bardzo często jest także nadwrażliwa.
2. Zadbaj o ochronę. To podstawa pielęgnacji tego typu cery. Na co dzień stosuj kosmetyki z filtrem dedykowane do cery naczyniowej, a zima sięgnij po nieco bardziej lipidowe formuły, które wzmocnią barierę ochronną skóry i pomogą zapobiec przesuszeniu i podrażnieniom.
3. Unikaj przegrzewania. Prowadzi ono do silnego rozszerzania naczyń, w celu oddania ciepła z organizmu. Nie wskazane są dla Ciebie: silne nasłonecznienie, sauna, solarium, gorąca woda do mycia.
4. Latem szczególnie solidnie zabezpieczaj skórę przed słońcem, które silnie wpływa na osłabienie naczyń krwionośnych
5. Unikaj ostrych i gorących potraw oraz alkoholu, które powodują tzw. uderzenie gorąca.

Cera naczyniowa – oznacza uwarunkowaną najczęściej genetycznie skłonność do nadmiernego rozszerzania się naczyń krwionośnych i słabego ich obkurczania się. Problem często potęguje płytkie ułożenie naczyń pod skórą, przez co są one bardzo widoczne. Problem cery naczyniowej w młodości często przekształca się w problem trądziku różowatego w wieku dojrzałym.

Konsultacja: dr Ewa Skulska, dermatolog-wenerolog, ekspert dermatologii estetycznej, gabinet Ekoderm, Warszawa